چگونه رنگ میگو پرورشی را تیره کنیم؟

تغییر رنگ میگو

رنگ میگو یکی از مهمترین معیارهای کیفیتش است و قیمت آن را در بازار تعیین می‌کند. در حوزه نگهداری میگو‌، میگوی بدون رنگ یک محصول رقابتی نیست. بنابراین، بسیاری از فعالین حوزه آبزیان این سوال را می پرسند که چگونه رنگ میگو را افزایش دهیم؟ آیا اصلاً می‌توانند رنگ میگو را بهبود بخشند؟ پاسخ بله است. این امکان وجود دارد.

رنگدانه میگو به کیفیت خوراک، کیفیت آب و عوامل استرسی بستگی دارد. علاوه بر این، عوامل محیطی مانند میزان نور، بستر و رنگ زمینه نیز بر رنگ میگو تأثیر می گذارد.

در این مقاله ، ما به برخی از مطالعات بیولوژیکی در مورد این موضوع اشاره خواهم کرد. شما جزییات مربوط به رنگ میگو و برخی اطلاعات مفید‌تر در مورد پرورش میگو را خواهید دانست.

آستاگزانتین (رنگدانه میگو)

برای اینکه بدانیم چگونه می‌توان رنگ میگو را افزایش داد، باید در مورد خود رنگدانه میگو اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

در میگوها ، آستاگزانتین‌ها (عضوی از خانواده کاروتنوئیدها) اصلی‌ترین رنگدانه‌های مرتبط با رنگ خارجی میگو هستند. این ترکیبات شیمیایی مسئول رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز در بسیاری از میگوها هستند و هنگامی که از نظر شیمیایی با پروتئین‌ها پوشیده شوند‌، ممکن است طول موج انعکاس خود را به رنگ‌های آبی‌، سبز‌، قهوه ای‌، مشکی یا بنفش گسترش دهند.

توجه: علاوه بر این، رنگدانه آستاگزانتین میزان بقا را بهبود می بخشد و چندین عملکرد دیگر را در میگوها انجام می دهد مانند:

 • منبع ویتامین A
 • افزایش وزن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • مقاومت در برابر استرس
 • بهبود سیستم هضم غذا

واقعیت جالب: طبق این مطالعه، الگوی رنگدانه‌سازی بیشتر در قسمت‌های قدامی بدن (کاراپاس) میگو مشخص است. زیست شناسان در تمام میگوها دریافتند که رنگدانه‌های موجود در کاراپاس نسبت به مناطق دیگر بزرگتر و پراکنده هستند.

آستاگزانتین به عنوان رنگدانه برای میگوها و ماهی‌هایی که قادر به ساخت رنگدانه‌ها نیستند و از این رو مجبورند به مکمل‌های غذایی روی بیاورند، برای رسیدن به رنگدانه‌های طبیعی مهم هستند.

آزمایش های مختلف نشان داده که پودر آستاگزانتین باعث افزایش هر نوع رنگ طبیعی می‌شود.

زیست شناسان اثر رژیم غذایی بر رنگدانه‌سازی و رشد میگوی Red Cherry   را بررسی کرد. بعد از 8 هفته آزمایش تغذیه‌، نتایج نشان داد که گروه‌های تغذیه شده با آستاگزانتین نسبت به میگوهایی که بدون آن تغذیه می شوند‌، به طور قابل توجهی رنگدانه های بیشتری دارند.

نکته 1: علاوه بر این ، میگوی Red Cherry که از رژیم های غذایی با این ماده غذایی تغذیه می شود ، نسبت به میگوهایی که بدون رژیم غذایی تغذیه می شوند ، افزایش وزن بیشتری دارد.

نکته 2: آستاگزانتین همچنین یک آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند است که به بسیاری از غذاها و مکمل های ماهی، میگو و انسان نیز اضافه می‌شود.

1. معرفی غذای میگو برای بهبود رنگ

بنابراین، اکنون وقتی می‌دانیم که در پایه رنگدانه میگو چه چیزی نهفته است. ما می‌توانیم از آن به نفع خود استفاده کنیم. غذاهای تقویت کننده رنگ می‌توانند ابزار خوبی برای کمک به بهبود رنگ میگوی شما باشند. خرید تعدادی غذای میگو، که برای بهبود رنگ در نظر گرفته شده است ، امکان پذیر است. مانند:

 • پودر آستاگزانتین

پودر آستاگزانتین باعث بهبود رنگ می شود. همانطور که قبلاً گفتم ، آستاگزانتین قسمت مهمی از رنگدانه میگو است. با این حال، باید تأکید کنم که می‌تواند هر رنگ طبیعی که فقط بر بدن آبزی وجود دارد را تقویت کند. به همین دلیل انتظار معجزه نداشته باشید.

نکته: زیاد اضافه نکنید. از مقدار بسیار کمی برای میگوی خود استفاده کنید.

 • پودرARCTIC COPEPOD

Arctic Copepods دارای مقادیر فوق العاده بالایی از کاروتنوئیدها (آستاگزانتین ، کریپتوکسانتین ، اکیننون) است که باعث افزایش رنگ میگوهای شما می شود. این یک محصول شگفت انگیز است.

پودر Arctic Copepod

 • پودر TetraColor

تترا باعث بهبود رنگ می شود و مقدار کافی رنگدانه کاروتنوئید برای میگو فراهم می‌کند. مطالعات متعدد افزایش رنگ بدن میگوی Red Cherry را با گنجاندن مقادیر فزاینده‌ای از کاروتنوئیدها در رژیم غذایی میگوها گزارش کردند. به عنوان مثال، بالاترین رنگدانه آزمایش 200 میلی‌گرم در کیلوگرم بود، در حالی که محتوای کاروتنوئید غذای تجاری مورد استفاده در این سهم 382 میلی گرم در کیلوگرم بود.

پودر tetracolor

 • غذای طبیعی

طبق برخی از نتایج تحقیقات، و ما فقط نقل قول می کنیم: “برای تقویت رنگدانه، هویج سفید، خیار، انگور خشک و مخلوطی از غذاهای میگو استفاده شده و نتایج دلگرم کننده بوده است”.

2. لایه تاریک

مدت ها پیش پرورش‌دهندگان میگو متوجه شده بودند که بستر سیاه برای ایجاد رنگ آمیزی بسیار مهم است. در همان زمان، اگر آنها را به یک مخزن سفید برگردانید، رنگ آن روشن می‌شود.

به نظر عجیب می رسد اما با این کار میگوها سعی می‌کنند از نظر شکارچیان استتار کنند. برای میگو، استتار به عنوان عملکرد اصلی سازگاری با زیستگاه ها و زمینه های مختلف در نظر گرفته می شود، و حیوان را در مقابل شکار محفوظ نگه می‌دارد.

زیست شناسان متوجه شدند که کل کاروتنوئیدها (آستاگزانتین) موجود در میگوهایی که در شن‌های سیاه و قرمز نگهداری می‌شوند ، بیشتر از سنگریزه های سفید است. علاوه بر این، با افزایش تاریکی رنگ زمینه، وزن میگوها به طور قابل توجهی افزایش یافت. در واقع، ممکن است مربوط به رنگی باشد که به بهترین شکل از محیط طبیعی تقلید می‌کند.

3. رنگ زمینه مخزن و نور منعکس شده

در آزمایش دیگری، 30 میگو به طور تصادفی در 10 مخزن (هرکدام 10 لیتر) تحت شرایط نوری که توسط لامپ فلورسنت 65 وات (K6500) مشابه نور روز، قرار گرفتند.

تغییر رنگ میگو در اثر نور

نتایج این مطالعه نشان می دهد که رنگ میگو را می توان با تغییر در نور منعکس شده دستکاری کرد. رنگ میگو زمانی که نور قرمز رنگ تابیده می‌شود در مقایسه با رنگ سفید دارای، رنگ قرمز شدیدتری است.

این یک روش ارزان و ساده برای افزایش رنگ میگو است. بنابراین، منطقی است که برخی از واحدهای سیستم را برای نگهداری گونه‌های خاص میگو، سفارشی کنیم.

نکته: محققان تصور می‌کردند که با استفاده از نور ساطع کننده قرمز یا افزودن فیلترهای قرمز به نورهای سفید، می‌توان نتیجه نهایی یکسانی را بدست آورد.

4. سن میگو

سن میگو یکی دیگر از فاکتورهای رنگ‌آمیزی بدن است و نکته این است که با افزایش سن تغییر خواهد کرد. به همین دلیل خیلی زود قضاوت نکنید و میگوهای خود را تا زمانی که کاملا رشد نکرده (یا حداقل در یک ماهگی) جمع‌آوری نکنید. میگوها مانند میگوهای بالغ رنگ شدیدی ندارند و تغییر رنگ می تواند ماه ها ادامه یابد!

طبق برخی آزمایشات ، رنگ بدن در میگو Red Cherry ماده 180 روزه به طور قابل توجهی بالاتر از ماده 90 روزه بود، که نشان می دهد رنگ آمیزی میگوهای ماده به شدت تحت تأثیر سن قرار دارد. به عنوان مثال، رنگ در میگوهای ماده 180 روزه 68.85٪ شدیدتر از میگو ماده 90 روزه بود.

تغییر رنگ در میگوهای ماده با گذشت زمان:

تغییر رنگ میگو با افزایش سن

تغییر رنگ میگو با افزایش سن

اما درمورد میگوهای نر چه می توانید بپرسید؟

زیست شناسان افزایش کم رنگ میگوهای نر را در طول زمان مشاهده کردند، همچنین در مقایسه با میگوهای ماده هم سنشان همیشه رنگدانه‌های کمتری دارند.

5. استرس و کیفیت آب

میگوی استرس‌دار می‌تواند به طور موقت رنگ خود را از دست بدهد. در واقع، استرس می تواند باعث نگرانی‌های بهداشتی و بسیار ویرانگر برای میگوی شما شود. زیرا وقتی میگو برای مدت طولانی تحت فشار قرار می‌گیرد، در واقع می‌تواند باعث از بین رفتن و بیماری شود و تسلیم چیزهایی شود که به طور معمول قادر به مقابله با سیستم ایمنی بدن خود هستند.

 • به همین دلیل مخفیگاه‌ها یا غارهای موجود در آکواریوم می‌توانند بر شدت رنگ آمیزی که میگو شما نشان می‌دهد تأثیر بگذارند. وقتی میگوها در محیط زندگی خود احساس امنیت کنند ، بهترین عملکرد را برای ایجاد یک رنگ بسیار زیبا دارند.

علاوه بر این، میگو بسیار اجتماعی است. آنها هرگز تمام پتانسیل شدت رنگی خود را بروز نخواهند داد، مگر اینکه در گروه‌هایی نگهداری شوند که بتوانند با افراد دیگر از گونه خود تعامل داشته و احساس امنیت کنند.

مورد آخر اینکه هر میگو یا ماهی در صورت مراقبت در شرایط مطلوب، زیبا و سالم به نظر می‌رسد. بنابراین، به کیفیت آب محیط پرورش خود (PH ، GH ، KH ، TDS، نیترات، مس و غیره) توجه کنید.

نتیجه

رنگ شدید میگو به دلیل ارزش تجارتی آن، مطلوب ترین ویژگی برای میگو است. رنگ یکی از اجزای اساسی تعیین قیمت است و میگوی کم رنگ به قیمت پایین تری معامله می شود.

اگرچه رنگ میگو تحت تأثیر عوامل زیادی است. می‌توانیم با پیروی از قوانین ساده بر آن تأثیر بگذاریم و آن را تقویت کنیم.

 • مقدار غذای ویژه برای میگو تهیه کنید.
 • غذای طبیعی میگو خود را بدهید.
 • از یک بستر و زمینه تاریک در مخزن میگو خود استفاده کنید.
 • بگذارید پیر شوند. هر چه میگوها پیرتر می شوند رنگارنگ تر می شوند. به یاد داشته باشید که رنگ آمیزی میگوهای ماده 180 روزه می‌تواند 70٪ بیشتر از میگو ماده 90 روزه باشد.
 • آنها را در شرایط آب مناسب نگه دارید.
 • اجازه ندهید استرس داشته باشند.

 

منبع مقاله خارجی: www.aquariumbreeder.com

آموزش

آموزشافزایش وزنپودر آستاگزانتینتیره کردن میگورنگ میگومواد افزودنیوزن میگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *